ZBIÓRKA ODBLASKÓW - moduł 1

Pierwszym niezwykle istotnym działaniem w akcji konkursowej  Odblaskowa szkoła  było wyposażenie naszych uczniów w elementy odblaskowe. Zaangażowani uczniowie wszystkich klas organizowali jak największą ilość kamizelek odblaskowych i wszelkich odblasków. Gromadziliśmy je przez cały wrzesień i październik 2023. W wyniku akcji możemy  wyposażyć w nie  klasy chętne do wychodzenia na spacery czy lekcje w plenerze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

KONKURS PLASTYCZNY - moduł 2

Jednym z wymagań DOBLASKOWEJ SZKOŁY było przeprowadzenie konkursu plastycznego. My w SP 28 podzieliliśmy go na  kategorie:
-  Ja - bezpiecznie na drodze - klasy 1-3
- Ja - bezpiecznie na rowerze - klasy 4-8
Oto część prac konkursowych. Finaliści pojawią się w listopadzie na stronie szkoły.

NOC ODBLASKÓW - moduł 3

Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w niekonwencjonalnym sposobie zachęcania do noszenia odblasków. Dokonywali oni pomiaru natężenia światła odbitego w zależności od tworzywa i wielkości konkretnego odblasku przy użyciu różnorodnych latarek. Cała akcja odbywała się w nocy i dlatego uczniowie spędzili ją w świetlicy aż do samego rana. Chodzili ubrani w kamizelki odblaskowe i wykorzystywali zebrane odblaski do różnych wymyślonych przez siebie zabaw. Była to dla nich wielka frajda , ale i nauka, bo postanowili zachęcać wszystkich do używania choćby najmniejszych elementów odblaskowych.

MAŁE SZKOLENIE - WIELKA SPRAWA! - moduł 4

Uczennice klas czwartych odwiedziły okoliczny Dom Seniora Pod Jodłami. Była to nasza misja ODBLASKOWEJ SZKOŁY, ponieważ wizyta stanowiła sympatyczne szkolenie dla seniorów. Odbył się krótki występ artystyczny oraz zabawna rymowanka z zaleceniami i pytaniami do pensjonariuszy z zakresu ruchu drogowego oraz istoty noszenia odblasków po zmroku. Na koniec dziewczęta poczęstowały wszystkich pączusiami ozdobionymi własnoręcznie wykonanymi znakami drogowymi. Okazało się, że podopieczni domu Pod Jodłami doskonale pamiętali jak to kiedyś było i znają odpowiedzi na większość pytań.

ROWEROWY RAP - moduł 5

Grupa dziewcząt z klas czwartych ułożyła z pomocą nauczycielki techniki tekst do rapowanki. Melodia /brzmienie tego utworu  w zasadzie powstało samoistnie, bo każda z małych raperek miała własny pomysł na swą zwrotkę. Wynikiem ich pracy jest ten krótki film. Zapraszamy do obejrzenia.

GAZETKA ŚCIENNA - moduł 6

Jak to w szkole bywa często promujemy akcje i programy poprzez gazetki na korytarzach lub w klasach. Tak i tym razem powstała gazetka ODBLASKOWEJ SZKOŁY. Oczywiście cała odblaskowa.

ZAMIAST PANI STOPKI - moduł 7

Z racji tego, że szkoła nie dysponuje pracownikiem występującym w roli stopki w okolicy przejścia dla pieszych to postanowiliśmy wymyślić coś w zamian. Uczniowie z koła plastycznego wykonali transparent - makietę telefonu przekreślonego czerwoną szarfą. Na wybranych przerwach oraz zajęciach dodatkowych grupa uczniów w kamizelkach odblaskowych pod opieką nauczyciela wychodziła w okolice ronda. Tam mamy najbliższe przejście dla pieszych. Za pomocą transparentu przekonywali oni wszystkich przechodniów, aby rezygnować z używania takiego sprzętu na pasach. Akcja tak bardzo się spodobała, że nienasyceni uczniowie wchodzili do sklepów, hurtowni, sekretariatu szkoły a nawet do klas aby propagować zasady bezpieczeństwa na przejściach.

TEST - moduł 8

Postanowiliśmy przetestować uczniów szkoły ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
Dla uczniów klas młodszych był to raczej test na materiale wizualnym i w formie zabawy. Natomiast uczniowie klas starszych pisali go w formie tradycyjnej ale, poubierani w kamizelki odblaskowe.

JA - BEZPIECZNIE W RUCHU DROGOWYM - moduł 9.

To nazwa koła przygotowującego uczniów klas 4 do karty rowerowej. W pierwszym półroczu na kółko uczęszczają dziewczęta, a chłopcy będą zaangażowani dopiero po feriach.