Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w sobotę, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go w poniedziałek 30 września. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.
Relacja z realizacji programu na szkolnej podstronie: https://www.sp28.miastorybnik.pl/szkola/odblaskowa-szkola.html
- Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.
Informacja na szkolnej podstronie: https://www.sp28.miastorybnik.pl/rodzice/szczepienia-przeciwko-hpv.html
J.P
"Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość” – tak twierdził Jim Trelease, amerykański pisarz, pedagog, autor przetłumaczonego na wiele języków bestsellerowego przewodnika dla rodziców i nauczycieli. Czytanie uczy dzieci myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ułatwia naukę w szkole, wzmacnia poczucie własnej wartości. Jest także jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy.
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. To dzień szczególny - święto polskiej szkoły, święto nauczycieli, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi. W tym dniu składamy nauczycielom podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. Jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali apel z okazji tego święta.
W piątek 11.10.2024r. dzieci z klas II i III wybrały się na wycieczkę do Multikina w Rybniku na film animowany pt. „Akademia Magii ”. Każda wycieczka odpowiednio zaplanowana i zorganizowana stwarza okazję do wyzwolenia wielostronnej aktywności dzieci, dostarcza nowych doświadczeń.
W dniu 7 października uczniowie klas 6, 7 i 8 spotkali się z dzielnicowym z Kamienia – sierżantem Kamilem Stolarskim oraz aspirantem Bartoszem Przybylskim. Tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
W ramach Tygodnia Gier (Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024) w Filii Politechniki Śląskiej (Rybnik, ul. Kościuszki 54) w dniach 8 i 9 listopada br. odbędą się planszówkowe rozgrywki i turnieje. Zachęcamy uczniów i uczennice szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w spotkaniu 8 listopada, które jest dedykowane dla młodszych graczy.
W dniu 10.10.2024 odbyły się zawody lekkoatletyczne powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w sztafecie biegów przełajowych. Uczniowie naszej szkoły brali udział w 4 kategoriach. Chłopcy starsi zdobyli I miejsce i dostali się do zawodów rejonowych.
16 października uczniowie klas 5 wyruszyli na wycieczkę do ośrodka H2O w Kiczycach.
W dniu 22.10. 2024. w Rudzie Śląskiej odbyly się finały wojewódzkie w sztafetowych biegach przełajowych na dystansie 6x1000.
W tym roku już po raz trzeci odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs klas 1-3 z okazji Dnia Chłopaka.
Podobnie jak w ubiegłych latach chłopcy walczyli o tytuł Super Chłopaka SP 28.
Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" zachęca rodziców i opiekunów do przyłączenia się do kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy" poprzez udział w bezpłatnych webinarach.
Przykładowe tematy dla rodziców/opiekunów:
Po wakacjach zastaliśmy nasze Szkole Ogródki Społeczne piękne i kwitnące.
Dnia 24 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Z pełnym zaangażowaniem wyszli na ulice Kamienia, aby wspólnie dbać o środowisko.
Podczas imprezy uczniowie klas 4-8 mówili o ciekawostkach związanych z różnymi krajami: Anglią, Maltą, Czechami, Włochami, Finlandią, Holandią, Francją, Węgrami, Norwegią i Niemcami.
„Wyłącz hejt – włącz szacunek”. Prelekcja poświęcona przeciwdziałaniu występowania hejtu wśród dzieci i młodzieży, zorganizowana we współpracy z Prokuraturą Rejonową oraz Wydziałem Prewencji Komendy Policji w Rybniku. Spotkanie realizowane w ramach „Niebieskiej kampanii”. Będziemy rozmawiać o odpowiedzialności karnej nieletnich, między innymi w zakresie mowy nienawiści, hejtu i agresji. Spotkanie otwarte dla rodziców i wszystkich zainteresowanych.
Data i miejsce: 06.11.2024 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7
Godzina: 18.00
W połowie września br. uczniowie klas ósmych naszej szkoły mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu związanym z naukami ścisłymi. Wzięli udział w wycieczce na Uniwersytet Śląski w Katowicach i zapoznali się z Osobliwościami Świata Fizyki.
22 października uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w spektaklu „Balladyna” w wykonaniu Teatru Cracovia. To wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do poznania klasycznego dzieła Juliusza Słowackiego w sposób, dla jakiego zostało stworzone – wystawionego na scenie.
W czwartek, 24 października, uczniowie klasy 7b mieli okazję doświadczyć niezwykłej lekcji, która przeniosła ich w świat staropolskich tradycji i literatury.
"Odblaskowa Szkoła", "Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną" .... zapoznaj się aktualnymi działaniami w zakresie realizacji tych programów ...
https://www.sp28.miastorybnik.pl/szkola/programy-edukacyjne.html
Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła, bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji “CZYTAMY MUMINKI”.