Oferta Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku

2023-03-17

Zespół Szkół Technicznych, czyli popularny rybnicki „Tygiel” to szkoła z tradycjami licząca ponad 70 lat. Fachowa i profesjonalna kadra nauczycielska ZST gwarantuje wysoki poziom nauczania potwierdzony wynikami corocznych egzaminów maturalnych
i zawodowych.

i zawodowych.

Posiadamy liczne certyfikaty świadczące o wysokiej jakości pracy naszej placówki m.in. Certyfikat Jakości ISO 9001:2008.

Bogatą tradycję szkoły rozwija Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Technikum Górniczego (dawna nazwa szkoły) i Zespołu Szkół Technicznych, integrując środowisko absolwentów i wspierając działalność dydaktyczno-wychowawczą szkoły.

Rok szkolny w ZST obfituje w liczne imprezy o charakterze kulturalnym, regionalnym
i sportowym. Co roku organizujemy otrzęsiny i pasowanie na ucznia, Szkolny Tydzień Edukacji Regionalnej, Jasełka, Dzień Ziemi i Dzień Sportu. Odbywają się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 11 Listopada, Dnia Szkoły, pożegnania absolwentów.

Uczniowie mogą uczestniczyć w konkursach przedmiotowych, wycieczkach edukacyjnych
i w obozie zimowym. Laureaci konkursów pozaszkolnych oraz prymusi są honorowani odznaką „Primus Inter Pares”. Szkoła organizuje także sesje i konferencje naukowe.
W Muzeum Szkolnym można obejrzeć ciekawe ekspozycje poświęcone kulturze Śląska oraz historii szkoły, miasta i regionu.

Szkoła dysponuje ponad 70 salami dydaktycznymi, wyposażonymi w pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny. Posiadamy pracownie mechatroniczne, elektryczne, górnicze, samochodowe, informatyczne, mechaniczne, spedycyjne, odnawialnych źródeł energii, automatyki oraz doradztwa zawodowego wyposażone w nowoczesne urządzenia wykorzystywane w przemyśle. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się w hali sportowej, siłowni, sali fitness, basenie, bądź na jednym ze szkolnych boisk.

W poszukiwaniu książek, spokoju i odpoczynku można udać się do biblioteki szkolnej.  Tutaj skorzystasz z darmowego Wi-Fi, pouczysz się w ciszy i co ważne, wypożyczysz każdą książkę, o której marzysz. W bibliotece funkcjonuje „pudełko książkowych marzeń” – uczeń może zaproponować zakup interesującej go książki, która po krótkim czasie trafia na półkę.

W szkole prowadzone są także zajęcia z doradztwa zawodowego, na których uczniowie przy pomocy pedagogów mogą określać swoje plany na przyszłość oraz planować swoją ścieżkę edukacji zawodowej.

W ZST prowadzone są innowacje pedagogiczne promujące nauczanie na odległość przy użyciu platformy zdalnego nauczania. W budynku działa bufet serwujący dobre posiłki
w przystępnej cenie. Dla rodziców i uczniów udostępniono internetowy system kontroli frekwencji i postępów w nauce poprzez dziennik elektroniczny.

Uczniowie aktywnie pracują w ramach Samorządu Szkolnego, organizując wiele imprez szkolnych, jak również reprezentując szkołę w regionie. Młodzież szkoły uczestniczy
w wielu konkursach zawodowych i olimpiadach, odnosząc znaczące sukcesy. Uczniowie mają możliwość realizacji swoich zainteresowań w kole: komputerowym, sportowym, przedmiotowym, plastycznym, fotograficznym, dziennikarskim i teatralnym. Prowadzimy od wielu lat współpracę z partnerskimi szkołami za granicą.

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku ściśle współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami i firmami. Efektem starań są podpisane umowy oraz gwarancje pracy dla absolwentów. Działania te zostały nagrodzone zdobyciem „Czarnego Diamentu”, prestiżowej nagrody  dla najlepszego przedsiębiorstwa regionu śląskiego. Ponadto z okazji Jubileuszu 60-lecia w 2010 szkoła została odznaczona Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a obecnie posiada certyfikat Polish Product - Technikum Roku 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 oraz srebrnej szkoły roku 2016, 2017, 2018, 2019 oraz tytuł złotej szkoły roku 2014, 2015 oraz 2021 w kategorii najlepsze Technika w Polsce.

Szkoła posiada duże doświadczenie w kształceniu zawodowym oraz ogólnokształcącym na różnych poziomach. Kształcimy w perspektywicznych kierunkach odpowiadających potrzebom rynku pracy.

Szkolnictwo zawodowe i związane z nim górnictwo, mechatronika, elektryka, informatyka, spedycja, odnawialne źródła energii, chłodnictwo i klimatyzacja, mechanika, motoryzacja, automatyka oraz awionika dają podstawę dla rozwoju naszej szkoły, która przygotowuje kadrę zawodową do tych dziedzin życia.

Dbamy o pełną ścieżkę edukacyjną tak, aby każdy, kto rozpocznie u nas naukę, niezależnie od posiadanego przygotowania, mógł zdobyć wykształcenie zawodowe, uzyskać tytuł technika i zdać egzamin maturalny. Warto podkreślić, że stawiamy na praktyczną naukę zawodu, nasi uczniowie mają możliwość miesięcznych praktyk zawodowych w kraju i za granicą.

Nasi absolwenci są naukowymi pracownikami wyższych uczelni, zajmują stanowiska
w administracji państwowej i samorządowej, prowadzą własne firmy.

Szkoła posiada status Technikum Akademickiego trzech uczelni - Politechniki Śląskiej
w Gliwicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Przemyślana strategia edukacyjna szkoły, zaplecze techniczne czy podążanie za trendami rynku pracy to jedno, a głębokie zaangażowanie kadry nauczycielskiej w swój zawód oraz przyjacielska atmosfera sprzyjająca rozwojowi to drugie, równie ważne oblicze Tygla, na który warto stawiać w swojej edukacyjnej drodze.

Filmy promocyjne:

ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE 1 KWIETNIA 2023 ROKU OD GODZINY 10:00!