2023-03-13

21 lutego w całym kraju przypadły obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły słynnego rybnickiego poetę, Pana Adama Marka, który opowiedział uczniom o swojej twórczości i czytał własne teksty. Akompaniowali mu: Paweł Rakoczy (wiolonczela), Karol Brzezinka (instrument klawiszowy) i Oskar Szweda (flet). Po spotkaniu odbyły się warsztaty dla zainteresowanych sztuką pisania poezji. Nasz gość udzielił uczniom wskazówek, jak tworzyć współczesną lirykę.

który opowiedział uczniom o swojej twórczości i czytał własne teksty.

Po spotkaniu odbyły się warsztaty dla zainteresowanych sztuką pisania poezji.
Nasz gość udzielił uczniom wskazówek, jak tworzyć współczesną lirykę.

Następnie, uczniowie klas IV-VIII przygotowali projekty związane z językiem polskim jako
zjawiskiem socjologiczno-kulturowym. Na ścianach korytarzy szkolnych wywieszono prace uczniów.
Wernisaż odbył się 21 lutego. Wystawę otworzyła Pani Dyrektor Joanna Porszke, która porozmawiała
z autorami projektów na temat aspektów języka polskiego.

Dodatkowo wśród uczniów przeprowadzono ankietę dotyczącą rozwoju języka polskiego.
Młodzież głosowała na najładniejsze, najtrudniejsze i najmodniejsze słowo w języku polskim.
Zwyciężyły:
miłość, gżegżółka i essa.

Uczniowie poszczególnych klas skupiali szczególną uwagę na tematach związanych z edukacją klasyczną, m.in.:
- zapożyczeniach językowych,
- motywach klasycznych w literaturze,
- frazeologizmach,
- wykorzystaniu języka łacińskiego w medycynie, astronomii, biologii, literaturze i sztuce.

Przy realizacji wydarzeń użyto sprzętów z Laboratorium Przyszłości.
/ASi/ /GK-M/