Wyjątkowa lekcja informatyki w MHKiI w Katowicach

2022-10-25

W październiku klasy czwarte uczestniczyły w wyjątkowej lekcji informatyki. Lekcja zamiast w szkolnej pracowni komputerowej odbyła się w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce, w którym można nie tylko ogladać Zabytki Informatyczne, ale też z nich korzystać.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji muzealnej “Od szafy do smartfona”, a następnie zwiedzali wystawy muzealne. Jednym z ciekawszych eksponatów jest polska maszyna cyfrowa ODRA skonstruowana w latach 70-tych ubiegłego wieku, zajmująca całe duże pomieszczenie muzealne. Uczniowie mogli zajrzeć do wnętrza procesora tej maszyny, zobaczyć jej dyski twarde wielkością przekraczające rozmiary dzisiejszych pralek automatycznych. Ekscytujące dla dzieci było korzystanie z gier na komputerach i automatach z lat 80-tych ubiegłego wieku.

Mając przy sobie smartfona, trudno im było zrozumieć jak takie mało urozmaicone gry i brak połaczenia z Internetem mogło ich rodzicom sprawiać radość i dostarczać rozrywki. /KS/