2023-09-04

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz.U. 2023, poz. 1369) co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy.

Będą one kupowane centralnie, następnie trafią do organów prowadzących szkoły, a potem do uczniów. Organ prowadzący szkołę może przekazać laptop rodzicom ucznia na własność lub w użyczenie po podpisaniu stosownej umowy.

Rodzic zobowiązuje się w okresie 5 lat, od dnia zawarcia Umowy do:

1) niedokonywania w stosunku do komputera typu laptop jakichkolwiek czynności rozporządzających, w szczególności: niedokonywanie zbycia komputera, oddania go w użyczenie, wynajęcia lub przekazania do użytku osobom trzecim;

2) nieusuwania wzorów graficznych, oznaczeń (logo), symboli, naklejek (licencji) dotyczących promocji realizowanego wsparcia wynikającego z Ustawy lub identyfikujących komputer;

3) okazania komputera w siedzibie szkoły, do której uczęszcza uczeń, jeżeli zaistnieje taka potrzeba;

4) uczestnictwa w monitoringu i ewaluacji, w szczególności w wypełnianiu ankiet.

W przypadku użyczenia należy liczyć się z koniecznością zwrotu komputera po 5 latach lub w przypadku zmiany szkoły!

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o informacje, niezbędne do przygotowania umów i przekazania laptopów :

• Który rodzic/opiekun prawny będzie stroną umowy – proszę o podanie imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru PESEL (umowę podpisuje tylko jeden rodzić),

• Czy chcecie Państwo otrzymać laptop na własność czy też w użyczenie?

Jednocześnie informuję, ze brak zgody na przekazanie powyższych informacji będzie skutkował brakiem możliwości podpisania umowy, a co za tym idzie – uniemożliwi przekazanie laptopów.